Wybielanie

Sprawdzone metody na wybielanie zębów

Wybielanie zębów to najszybszy i najtańszy sposób na białe i lśniące zęby. Korzystna cena oraz skuteczność tego zabiegu sprawia, że cieszy się on bardzo dużą popularnością. Stomatologia estetyczna oferuje różne metody wybielania.

Wybielanie w domu

Najczęściej stosowaną i polecaną przez stomatologów, jest metoda nocnego wybielania nakładkowego. Zabieg ten przeprowadza się przy pomocy specjalistycznego żelu, zawierającego główną substancję wybielającą, czyli 20% nadtlenku karbamidu. Preparat nakładany jest w nocy, ponieważ wtedy ma miejsce mniejsza aktywność ust oraz zmniejszony dopływ śliny. Obecności nakładki w ustach jest praktycznie nieodczuwalna. Efekty takiego zabiegu w większości przypadków widoczne są już po kilku dniach.

Metoda nocnego wybielania jest wyjątkowo bezpieczna dla szkliwa zębów. Poprzez jej stosowanie nie dochodzi do osłabienia struktury szkliwa i spotęgowania jego podatności na próchnicę. Zaś ewentualne wystąpienie nadwrażliwości na bodźce termiczne (zimno, ciepło) można skutecznie zniwelować poprzez zastosowanie preparatów fluorkowych. Nieznaczne schropowacenie powierzchni powstałe na skutek wybielania można w łatwy sposób ponownie wypolerować.

Przed rozpoczęciem zabiegów należy zlikwidować wszelkie ciemne wypełnienia (nie ulegają one wybielaniu). Czas trwania kuracji ? 10 do 14 dni.

Dla osób zainteresowanych metodą nocnego wybielania nakładkowego prezentujemy schemat jej wdrażania:

  • Lekarz stomatolog pobiera wycisk masą alginatową na standardowych łyżkach wyciskowych.
  • Technik dentystyczny wykonuje nakładkę winylową na modelu gipsowym. Potem nakładka poddawana jest utwardzeniu (za pośrednictwem specjalnego urządzenia) oraz modelowana, aby idealnie pasowała do jamy ustnej.
  • Pacjent otrzymuje nakładkę oraz strzykawki z żelem.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy dokładnie umyć zęby. Następnie nakładkę wypełnioną odpowiednią ilością żelu (wyciśniętą ze strzykawki) umieścić na zębach i docisnąć. Ewentualny nadmiar żelu winno się zetrzeć. Nakładka umieszczona musi być na zębach ok. 3 godzin dziennie lub podczas nocnego snu.

Wybielanie w gabinecie

Osobom, które ze względu na odczucie dyskomfortu bądź brak czasu nie mogą stosować nakładek, polecane jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym (czas ? ok. 2h). Stosowany jest wtedy środek o wyższym stężeniu. Po osłonięciu dziąseł specjalną żywicą, bezpośrednio na ząb nakłada się żel. Po kilkukrotnej aplikacji specyfiku, w ciągu 1h uzyskuje się efekt wybielenia. Metoda ta pozwala rozjaśnić przednią część zębów do pierwszego trzonowca ? szóstki.

Przed skorzystaniem z każdej z powyższych metod wybielania niezwykle istotne jest, aby wymienić wszelkie nieszczelne wypełnienia w zębach oraz oczyścić obszary objęte próchnicą. Sprawdzić należy również czy stan tkanek przyzębia jest prawidłowy.

Pacjent powinien także mieć świadomość, że żadna z metod nie da stuprocentowej gwarancji skuteczności. Uzyskany efekt wybielonych zębów nie jest dany na stałe ? po kilku latach może wystąpić konieczność powtórzenia kuracji.