Licówki  kompozytowe – sposób na nieestetyczne powierzchnie zębów

Stomatologia estetyczna daje dziś wiele rozwiązań osobom, które nie są zadowolone ze swojego uzębienia i marzą o pięknych, lśniących, białych i równych zębach. Nieestetyczne, zewnętrzne powierzchnie dolnych i górnych zębów można dziś przykryć np. licówkami. W Poznaniu oferuje je nasz gabinet stomatologiczny.Oprócz licówek porcelanowych zajmujemy się również licówkami kompozytowymi, które tworzą materiały o różnych właściwościach. Jeden odpowiada np. za wytrzymałość, spójność czy twardość kompozytu, a drugi – za odporność licówki na urazy mechaniczne. Ten rodzaj licówek ma średnią grubość 0,3 – 0,7 mm – w zależności od potrzeb. Ingerencja w tkanki zęba jest więc minimalna. Są idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pojawiły się jakieś przebarwienia wynikające z leczenia kanałowego, uszkodzenia mechaniczne lub żeby zlikwidować mało estetyczne przerwy między zębami.

Dentysta, zakładanie licówek

Metody nakładania licówek

Licówki nałożyć można na dwa sposoby:

 • bezpośrednio – w czasie jednej wizyty stomatolog pokrywa szkliwo takim samym materiałem, jakiego używa się na plomby. Wcześniej dopasowuje kolor do naturalnej barwy zębów pacjenta;
 • pośrednio – leczenie odbywa się z reguły na dwóch wizytach, na pierwszej stomatolog pobiera wyciski z wcześniej przygotowanych zębów. Na tej podstawie wykonuje się idealnie dopasowane licówki w wybranym kolorze. Podczas drugiej wizyty mocuje gotowe licówki na powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju.

Nakładanie licówek kompozytowych – tylko jedna wizyta

Licówki kompozytowe w Poznaniu zakładamy zazwyczaj na jednej wizycie. Ich nakładanie poprzedza ocena stanu dziąseł i zębów. Muszą być zdrowe – nie nakłada się żadnego rodzaju licówek, jeśli w jamie ustnej jest jakikolwiek stan zapalny albo gdy zęby są rozchwiane. Muszą być przy tym dokładnie oczyszczone, aby trwałość łączenia licówki z zębem była jak najlepsza. Konieczny może się okazać np. skaling lub piaskowanie. Zanim stomatolog przejdzie do zabiegu, wcześniej powinien skonsultować z pacjentem to, jaki licówki będą miały kolor, kształt oraz wielkość tak, aby idealnie komponowały się pod każdym względem do pozostałych zębów. W przypadku wyboru jaśniejszego odcienia niż naturalne zęby i licówek nakładanych tylko na niektóre przednie zęby, lepiej jest wcześniej poddać się wybielaniu zębów. Zbyt duże różnice w kolorze raczej nie będą prezentować się estetycznie.

Aby założyć licówki kompozytowe, wystarczy jedna wizyta, ponieważ dentysta wykonuje zabieg bezpośrednio w ustach pacjenta. Zęby izolowane są od dostępu śliny i osuszone strumieniem powietrza. Powierzchnie zewnętrzne zębów wytrawia się specjalnym kwasem. W dalszej kolejności wypłukuje się go i nakłada bond, który łączy ząb z wypełnieniem. A na niego już przychodzi materiał kompozytowy, nakładany warstwowo aż do uzyskania pożądanego efektu.

Wskazania i przeciwwskazania do zakładania licówek

Wskazania:

 • przebarwienia zębów, które trudno jest wybielić, powstałe np. w wyniku martwicy zęba,
 • niedorozwój szkliwa,
 • diastemy między zębami,
 • nieprawidłowo rozwinięta zębowina,
 • ukruszenia kątów brzegów siecznych,
 • niezadowalający pacjenta kształt przednich zębów.

Przeciwwskazania:

 • wady zgryzu,
 • zgrzytanie zębami (bruksizm),
 • zła higiena jamy ustnej,
 • martwe zęby, leczone kanałowo
 • choroby zębów takie jak np. paradontoza, zapalenie przyzębia,
 • zmyta mała ilość szkliwa,
 • zęby z dużymi wypełnieniami.

Licówki a korony

Czym licówki różnią się np. od koron? Chociażby tym, że te pierwsze składają się z cienkiej płytki wykonanej z różnych materiałów np. porcelany, ceramiki i nakładane są tylko na zdrowe zęby. Są też tańszym rozwiązaniem od koron, które są sztucznym zębem i mocowane są albo do naturalnego korzenia zęba albo do implantu, będącego sztucznym korzeniem za pomocą specjalnego łącznika.

Dlaczego warto założyć licówki kompozytowe?

Poza atrakcyjną ceną licówki kompozytowe to rozwiązanie, które nie wymaga długotrwałego leczenia. Inne zalety licówek kompozytowych:

 • zmiana koloru na równy, jaśniejszy, spełniający oczekiwania pacjenta,
 • korekta kształtu zęba – można go za ich pomocą np. wydłużyć, skrócić, poszerzyć,
 • korekta szpar między zębami – można je zmniejszyć lub całkowicie zamknąć przerwy
 • rozwiązanie problemu złamania brzegu siecznego zęba przedniego – lepsze i bardziej skuteczne od wypełnienia kompozytowego są licówki, gdyż dają mniejsze ryzyko utraty wypełnienia ze względu na duże siły działające w tym miejscu.

Licówki kompozytowe wymienia się lub odnawia średnio co 2-5 lat. Jest to spowodowane tym, że na kompozycie pojawić się mogą przebarwienia powstające pod wpływem osadu. Jednak największą zaletą licówek jest to, że ich założenie nie wymaga preparacji tkanek zębowych. Często więc to rozwiązanie zalecamy pacjentom, którzy mają problem z nadwrażliwością zębów. Licówki mogą stanowić dla nich dodatkową ochronę.

Zalecenia dla pacjenta, czyli jak dbać o licówki

Po założeniu licówek pacjent powinien zastosować się do zaleceń stomatologa, jeśli chce jak najdłużej utrzymać efekt pięknych, białych i równych zębów. Podstawa to właściwa higiena: szczotkowanie, używanie nici dentystycznych, korzystanie ze szczoteczek międzyzębowych. Zabiegi związane z utrzymaniem czystości zębów mają zapobiec odkładaniu się płytki, kamienia i osadów – jednym słowem – nie dopuścić do próchnicy.

Jeśli pacjent zauważy, że ma problemy z nocnym zgrzytaniem zębów, to wówczas można dodatkowo założyć specjalną szynę relaksacyjna, aby nie dopuścić do uszkodzenia.

Unikać musi również twardych pokarmów, takich jak np. orzechy, niektóre owoce i warzywa. Obgryzanie paznokci również nie wchodzi w rachubę. Wszystkie te czynności mogą przyczynić się do uszkodzenia estetycznych uzupełnień. Ponadto raz na pół roku powinno się skontrolować stan licówek oraz stan i jakość higieny jamy ustnej.

Skuteczne usuwanie niedoskonałości zębów

Chcesz skutecznie ukryć niedoskonałości swoich zębów? Poznań to miasto, w którym możesz skorzystać z naszej oferty profesjonalnego zakładania licówek kompozytowych w bardzo atrakcyjnej cenie. Indywidualnie dopasujemy do każdego zęba cienką warstwę materiału, z którego robi się wypełnienia w ubytkach zębowych. Tworzy się w ten sposób specjalną maskę nakładaną na ściankę zęba, mocowaną na cemencie dentystycznym. Zapraszamy na konsultacje i zabiegi!