Profilaktyka

Lakowanie

profilaktyka

Lakowanie bruzd to standardowy zabieg profilaktyczny dla zębów. Stosowany jest na zębach przedtrzonowych i trzonowych, co wynika z ich budowy – na powierzchni tych zębów występują głębokie szczeliny i bruzdy, które zazwyczaj nie są odpowiednio czyszczone w trakcie zabiegów higienicznych.



Standardowe szczoteczki do zębów mają zbyt szerokie włosie, co uniemożliwia im dotarcie do głębokiej bruzdy i usunięcie z niej zanieczyszczeń. Wpływa to na zaleganie i rozwój bakterii już w trakcie wyrzynania zęba, a to z kolei prowadzi do rozwoju próchnicy.

Konieczne jest zatem wykonanie zabiegu lakowania zębów. Przeprowadza go lekarz stomatolog, zaś sam zabieg jest komfortowy i nie sprawia żadnego bólu pacjentowi. Najpierw dentysta oczyszcza ząb z wszelkich zanieczyszczeń, następnie oddziela go od dostępu śliny. Do osuszonej bruzdy zęba lekarz wprowadza lak, który na koniec jest utwardzany za pomocą światła halogenowego.

W szczególnych przypadkach niezbędne jest zastosowanie lakowania poszerzonego, które polega na delikatnym otworzeniu bruzd przy pomocy wiertła lub abrazji. Metoda ta jest stosowana wówczas, gdy wcześniejsze laki ulegały wypadaniu bądź gdy bruzdy były niepewne diagnostycznie.

Wskazania do lakowania:

  • całkowicie wyrżnięte stałe zęby trzonowe (przede wszystkim pierwsze zęby trzonowe – szóstki – które wyrzynają się najwcześniej)
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe posiadające głębokie szczeliny i bruzdy
  • zęby trzonowe i przedtrzonowe u osób niepełnosprawnych (problemy z utrzymaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej)

Wskazania powinny być rozważane indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz ocenia ryzyko wystąpienia próchnicy oraz nawyki żywieniowe i higieniczne pacjenta. Na tej podstawie decyduje o tym, czy lakowanie jest w danym przypadku konieczne.

To, czy zabieg lakowania będzie skuteczny, jest zależne od takich czynników, jak: technika wykonania zabiegu, przygotowanie zęba przez osobę przeprowadzającą zabieg, wilgotność zęba podczas lakowania, budowa anatomiczna zęba i stopień jego wyrżnięcia oraz typ zgryzu pacjenta.

Pamiętaj!
Lakowanie zębów trzonowych stałych powinno zostać wykonane jak najwcześniej, najlepiej w okresie do 6 miesięcy od momentu wyrżnięcia się zęba.

Lakierowanie

Zabieg lakierowania przeprowadzany jest przez lekarza stomatologa przy użyciu specjalistycznego preparatu o wysokim stężeniu fluoru. Na początku lekarz dokładnie oczyszcza i osusza całą powierzchnię zębów, następnie aplikuje na nie lakier. Preparat twardnieje w jamie ustnej, tworząc na zębach przezroczystą błonkę. Zaletą lakieru jest fakt, iż dobrze przylega on do powierzchni zębów, stopniowo i długotrwale uwalniając niewielkie ilości fluoru. Dzięki temu zabieg jest całkowicie bezpieczny, mimo wysokiego stężenia fluoru.

Wskazania:

  • zagrożenie próchnicą u dzieci powyżej 6 roku życia,
  • nieprawidłowe nawyki żywieniowe u dorosłych,
  • próchnica początkowa,
  • noszenie aparatu ortodontycznego
  • noszenie protez ruchomych
  • odsłonięcie szyjek zębowych

Lakierowanie powtarza się w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy. Przy średnim ryzyku wystarczy wykonywać zabieg co 6 miesięcy. Jeśli występuje wyższe zagrożenie próchnicą, zabieg powinien być wykonywany co 3 miesiące. Trzeba pamiętać, iż o przeprowadzeniu każdego zabiegu zawsze decyduje lekarz.