Wizyta adaptacyjna w gabinecie dentystycznym

Nie taki dentysta straszny …

Dziś w stomatologii dziecięcej wielki nacisk kładzie się na to, aby obalić królujący jeszcze jakiś czas temu mit, że spotkanie ze stomatologiem dziecięcym wiąże się z traumatycznym przeżyciem. Wizyty adaptacyjne wpisują się naturalnie w działanie wielu gabinetów dentystycznych. Moj-stomatolog.eu to miejsce, w którym również można liczyć na przyjazną pomoc najmłodszym pacjentom. Wiemy jak bardzo liczy się pierwsze wrażenie, dlatego wizytę adaptacyjną każdego dziecka traktujemy bardzo indywidualnie. Pierwsze odwiedziny u dentysty dziecięcego zaleca się w wieku 2-3 lat. U tak małych pacjentów leczenie zębów często nie jest jeszcze koniecznością, odpada więc wizja niemiłych czy bolesnych zabiegów, które mogą zniechęcić do wizyty w gabinecie. Dlatego raczej odradzamy, aby czekać do sytuacji, gdy już niezbędne będzie np. borowanie zębów.

Oswoić się z gabinetem i stomatologiem dziecięcym

Podczas wizyty adaptacyjnej dziecko ma okazję, aby poznać miejsce, w którym będzie mogło liczyć kiedyś na pomoc w problemach z zębami, sprzęt, jaki wykorzystuje stomatolog oraz czynnościami, jakie wykonuje. To również okazja do tego, aby zobaczyć się z samym specjalistą. Nasz dentysta dziecięcy jest odpowiednio przeszkolony do tego, aby nawiązać dobry kontakt z małym pacjentem i zyskać jego zaufanie. Jednym z pierwszych miłych doświadczeń dla dziecka może być fluoryzacja, czyli pokrycie zębów specjalnym preparatem z fluorem i wzmocnienie oraz zabezpieczenie w ten sposób szkliwa przed próchnicą (powstającą przez działanie m.in. kwasów i bakterii). Wiemy też jak ważne jest dokładne tłumaczenie dziecku wszystkiego o co zapyta i czego nie rozumie. Stomatolog dziecięcy nie używa więc trudnych słów, tylko w zrozumiały sposób przekazuje informacje.

Dzięki takim wstępnym wizytom łatwiej będzie małemu pacjentowi spotkać się później z ortodontą dziecięcym, który jest z reguły następnym specjalistą, z jakim ma do czynienia. Wady zgryzu można dziś korygować dzięki indywidualnie dopasowywanym aparatom ortodontycznym. A efektem ich noszenia jest później piękny, równy uśmiech.

Ważna jest postawa rodzica

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym jest wielkim przeżyciem dla małego dziecka i jej przebieg wpływa na to, jakie będzie nastawienie w przyszłości do tego miejsca. W procesie oswajania się z dentystą dziecięcym ważne znacznie ma również podejście rodziców. Jeśli nie będą dawać dziecku sygnałów, że wizyta w gabinecie stomatologicznym wiąże się z czymś nieprzyjemnym, to wówczas i ono nie będzie odczuwało lęku. Warto uprzedzić dziecko o spotkaniu z dentystą i co będzie jego celem – np. skontrolowanie zębów, nauczenie się ich mycia itd. Dodatkowo na wizytę adaptacyjną do stomatologa można zabrać ulubioną książeczkę czy maskotkę dziecka. A najlepsza porą będzie ta, kiedy dziecko jest wyspane i w dobrym humorze. Czasami obecność rodzica w gabinecie nie jest wskazana, innym razem jest ona wręcz konieczna – wszystko zależy od tego, jakie jest dziecko. Po wizycie warto je pochwalić za to jakie jest odważne i dzielne lub nawet czymś za to nagrodzić. Pierwsze odwiedziny gabinetu z dzieckiem są też lekcją dla rodziców, którzy mogą dowiedzieć się m.in. jak zachęcić je do mycia zębów, jak zacząć ten proces, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej, jakie produkty niszczą uzębienie, a jakie są dla niego korzystne itp.