Implanty zębowe – sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu

Próchnica, choroby przyzębia czy poważny uraz to przykładowe przyczyny utraty części naturalnych zębów. Jedną z najskuteczniejszych i trwałych metod odbudowy braku uzębienia jest implantologia. To dziedzina stomatologii, dzięki której pacjent zyskuje niezwykły komfort i wyjątkowy efekt estetyczny w jednym. Zamiennikiem dla naturalnego uzębienia może być wszczepienie implantów, czyli tzw. sztucznych korzeni, tytanowych śrub. Zastępują one korzeń, a wprowadzane są do kości szczęki lub żuchwy w wyniku zabiegu chirurgicznego. Implanty wykonywane są najczęściej z tytanu, ze względu na to, że jest to materiał biokompatybilny, czyli nie traktowany jako ciało obce, tylko doskonale tolerowany przez organizm. Jego zaletą jest również wytrzymałość – zniesie takie samo obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów. Niewątpliwą zaleta implantów zębów jest to, że nie łamią się, ani nie ulegają innym uszkodzeniom.

Bezbolesne wszczepienie implantów zębów

W prowadzonym przez nas gabinecie stomatologicznym wszczepianiem implantów zajmuje się doświadczony specjalista. Podczas wizyty u chirurga stomatologa pacjent dowiaduje się dokładnie na czym będzie polegał sam zabieg i cały proces leczenia. Jednocześnie rolą dentysty jest szczegółowe przeanalizowanie jego potrzeb oraz wykluczenie ewentualnych przeciwskazań. Zanim implant zostanie wstawiony konieczne jest wykonanie niezbędnych badań oraz precyzyjna diagnostyka za pomocą tomografii komputerowej. Za ich pomocą ocenia się stan jamy ustnej oraz można wykonać symulację zakładania implantów zębów. Lekarz zleca także takie badania jak: morfologia, OB, czas krwawienia i czas krzepnięcia. Zabieg wszczepienia implantów przeprowadzany jest w sterylnych warunkach i trwa z reguły kilkadziesiąt minut. Nie jest bolesny, a pacjenta znieczula się miejscowo. Minimalnie odsłania się kość i wykonuje w niej otwór, aby przez niego wprowadzić implant w to miejsce. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się obrzęk oraz ból. Pacjent może też liczyć na receptę na środki przeciwbólowe od dentysty – jeśli zajdzie taka potrzeba zawsze będzie mógł z nich skorzystać. Po zabiegu wstawienia wszczepów kostnych pacjenci nadal pozostają pod naszą specjalną opieką. Zrost implantów zębowych z kością trwa z reguły od 3 miesięcy do pół roku. Podczas regularnych kontroli – np. co trzy miesiące czy pół roku, rolą stomatologa jest sprawdza czy implanty nie poluzowały się i nie powodują jakichkolwiek zmian w dziąśle.

Wytrzymałe implanty w korzystnych cenach

Pacjentów, którym zależy na tanich implantów, zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Poznaniu, którego jedną ze specjalizacji jest chirurgia stomatologiczna. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny, gwarantujemy bardzo wytrzymałe implanty w korzystnych cenach. Zapewniamy przy tym najwyższe standardy realizowanych usług. Dzięki wszczepom kostnym zyskuje się skutecznie trwałe uzębienie i podstawę do późniejszego leczenia protetycznego. Zapraszamy na konsultacje w temacie implantów!

Najczęściej zadawane przez pacjentów pytania:

Kiedy najlepiej zdecydować się na implanty?

Implanty najlepiej wszczepić, gdy brakuje jednego zęba – aby nie doprowadzić do niszczenia sąsiednich zębów. Zaleca się je również gdy brakuje zębów trzonowych – są alternatywą dla protez opartych na dziąsłach. To zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie dla pacjenta, a dodatkowo nie powodujące zaniku kości czy bólu. Implanty mogą być także rozwiązaniem w przypadku bezzębia – wszczepienie np. dwóch czy czterech będzie dobrą stabilizacją protezy. Wskazaniem do wszczepienia implantów może być również brak zawiązki zęba stałego czy nietolerancja protez.

Czy implanty mogą wywołać alergię?

Tytanowe implanty są całkowicie neutralne dla organizmu człowieka. Ryzyko alergii może pojawić się w przypadku metalowych albo plastikowych.

Jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantów?

Na wszczepienie implantów nie każdy może sobie pozwolić. Przeciwwskazaniem są m.in.:

 • ciężkie choroby psychiczne,
 • zespół zmniejszonej odporności,
 • zaburzenia hematologiczne (krzepnięcia krwi),
 • leczenie sterydami,
 • nowotwory w czasie chemioterapii,
 • nieunormowana cukrzyca,
 • osteoporoza,
 • paradontoza,
 • choroby związane z zaburzeniami układu autoimmunologicznego,
 • ciąża,
 • AIDS,
 • niezadowalające warunki anatomiczne odcinka kości,
 • choroby reumatyczne,
 • narkomania,
 • alkoholizm.

Czy jest granica wiekowa, której nie można przekroczyć?

Wiek pacjenta, który chce się poddać zabiegowi wstawienia implantów to minimum 18 lat. Nie ma za to górnej granicy wieku – liczą się tylko predyspozycje zdrowotne i posiadanie w pełni ukształtowanej szczęki.

Ile implantów można wszczepić?

Pacjentowi można wstawić taką samą ilość implantów jak ilość zębów naturalnych, czyli 28. Z reguły jednak, gdy występuje całkowity brak uzębienia, to wystarczy wszczepić tylko po sześć implantów i na nich odbudować całkowicie zgryz.

Czy na implant można się zdecydować zaraz po usunięciu zęba?

Jest to jak najbardziej możliwe. Natychmiastowej implantacji towarzyszy zazwyczaj użycie specjalnych membran wraz z materiałem kościozastępczym. W ten sposób kości łatwiej regenerują się i odbudowują się.

Czy po wszczepieniu implantów można normalnie jeść?

2 godziny po zabiegu można przyjmować pokarmy płynne i papkowate. Normalnie można jeść po 7 dniach.

Czy po zabiegu pacjenta obowiązują jakieś wskazania?

W ciągu pierwszych dni po wykonanym zabiegu pacjent nie może palić papierosów ani spożywać napojów alkoholowych. Powinien także unikać wysiłku fizycznego, a zwłaszcza – przez miesiąc – intensywnego uprawiania sportu, podnoszenia ciężarów itd. Nie wskazane jest także korzystanie z sauny i solarium.

Jaka jest skuteczność zabiegu implantologicznego?

Wszczepienie implantów w 97 procent przypadków kończy się sukcesem stomatologicznym. Zdecydowanie dużej liczbie pacjentów służą one do końca życia. Prawidłowo przeprowadzony zabieg, odpowiednie warunki zdrowotne pacjenta, jak i dbanie przez niego o właściwą higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów, nie wiążą się z żadnym ryzykiem. Gdy jednak dojdzie do sytuacji, że implanty się nie przyjmą, to wówczas trzeba je usunąć, poczekać jak wygoją się rany i powtórzyć zabieg implantologiczny jeszcze raz.

Jakie korzyści płyną z zabiegu wszczepienia implantów?

Dzięki implantom zębów:

  • zyskuje się zęby prawie identyczne jak naturalne – zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym (swoboda mówienia, przywrócenie funkcji żucia),
  • zapobiega się zanikowi kości wyrostka zębodołowego,
  • zyskuje stabilną podstawę dla protezy zębowej,
  • możliwe jest uzupełnienie pojedynczych zębów lub całego uzębienia,
  • zyskuje się wysoki komfort na wiele lat – to inwestycja na całe życie,
  • przywraca się uśmiech i pewność siebie,
  • zyskuje się młodszy wygląd – poprzez odbudowę podpory dla policzków i warg,
  • w efekcie poprawia się stan zdrowia jamy ustnej – implanty nie wymagają oszlifowania innych zdrowych zębów, co jest konieczne przy mostach protetycznych. Dodatkowo pojedyncze implanty pozwalają na lepszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, co ułatwia higienę jamy ustnej.

  Jak dbać o zęby po zabiegu?

  Implanty wymagają takiej samej codziennej pielęgnacji jak inne zęby. Trzeba je więc systematycznie myć szczotką i pastą do zębów. Nie można przy tym zapominać o przestrzeniach międzyzębowych – w tym przypadku przydać się może irygator lub nitka dentystyczna. Ważna jest też kontrola w gabinecie stomatologicznym – najlepiej raz na pół roku.

  Dlaczego warto zdecydować się na implanty?

  W naszym gabinecie pacjenci mogą liczyć na dożywotnią gwarancję na implanty. Biorąc pod uwagę, że są znacznie bardziej wytrzymałe od naturalnego uzębienia, to dają pacjentom znacznie większą pewność i komfort, że posłużą przez wiele lat.